Centar za romske inicijative već godinu dana uspješno realizuje projekat “Uvažavanjem različitosti kao alat za borbu protiv rodno zasnovanog nasilja”, podržan od strane Američke ambasade u Podgorici kroz Program malih grantova Demokratske komisije.
U sklopu pomenutog projekta, 25. i 26. Septembra, 2024. godine, održane su dvije važne inicijative koje su obilježile završetak projekta, s ciljem promocije rodne ravnopravnosti, nenasilja i mira među mladima u četiri srednje i dvije osnovne škole u Beranama i Bijelom Polju.
Prva inicijativa održana je u Bijelom Polju, u Prvoj srednjoj stručnoj školi i Gimnaziji “Miloje Dobrašinović”. Sa sa oko 200 učenika/ca razgovarali smo o važnosti međusobnog poštovanja, nenasilnog ponašanja i jednakih prava za sve, ujedno pdjeli promotivni material sa porukama ,,Nasilje nije rješenje, ,,Podržimo jedni druge”, ,,Svako zaslužuje sigurnost i poštovanje”, ,,Nasilje ostavlja trajne posledice”, ,,Svi imamo ista prava”, ,,Iako smo različiti zaslužujemo ista prava”, Da bi spriječili nasilje, djelujmo zajedno”, ,, Svi imamo pravo na slobodu i jednake šanse”, ,,Od nas kreće promjena”, ,,Ne diskriminiši druge”, ,,Zajedno za rodnu ravnopravnost”.
Druga inicijativa realizovana u Beranama, povodom obilježavanja Međunarodnog dana mira, imala je za cilj promociju mira, jednakosti i zajedništva među mladima kroz sport. Sportski dan je organizovan je u JU Osnovnoj školi “Vukašin Radunović”, u saradnji sa JU Srednjom stručnom školom Berane i JU SSS ,,Vukašin Vukašinović” – Berane kao i JU Osnovnom školom ,,Radomir Mitrović” – Berane. Na terenu se našlo 35 igrača koji su učestvovali u fudbalskim, košarkaškim i odbojkaškim utakmicama, dok je oko 100 navijača pružalo podršku svojim ekipama. Sa sloganima „Mladost i mir“, „Sportom za mir i jednakost“ i „Zajedno na terenu, zajedno u životu“, kampanja je uspješno istakla važnost zajedništva i solidarnosti među mladima.
Ujedno želimo da informišemo javnost o cjelokupnim postignutim rezultatima ostvarenim u okviru pomenutog projekta, koji se uspješno privodi kraju 30. septembra 2024. godine.
Dodatno, u okviru navedenog projekta postignuti su sledeći rezultati:
• Obučeno je 30 vršnjačkih edukatora iz jedanaest srednjih škola (Srednja stručna škola “Vukadin Vukadinović”, JU Prva srednja stručna škola Nikšić, JU Srednja mašinska škola “Ivan Uskoković”, JU Srednja građevinsko-geodetska škola “Inž. Marko Radović”, JU Srednja stručna škola Nikšić, JU Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola – Nikšić, JU Srednja stručna škola Bar, Srednja ekonomsko ugostiteljska škola Bar, JU Srednja mješovita škola “Mladost”, JU Srednja stručna škola Bijelo Polje, JU Gimnazija ,,Miloje Dobrašinović” – Bijelo Polje) i tri zajednice Roma/kinja i Egipćana/ki koji su sproveli ciklus od 6 radionica za svoje vršnjake, koristeći program Y ,,Mladi – inovativni pristup u prevenciji rodno zasnovanog nasilja”.
• Kroz ukupno 72 radionice (šest po školama) 360 srednjoškolaca je imalo priliku da preispitaju društvene norme i razviju životne vještine potrebne za izgradnju zdravih odnosa zasnovanih na poštovanju i ravnopravnosti.
• Osim toga, sprovedeno je 36 radionica sa pripadnicima/ama romske i egipćanske zajednice, obuhvativši 180 mladih učesnika, sa fokusom na podizanje svijesti o nasilju i načinima borbe protiv njega.
• Kroz četiri dodatne inicijative, uključujući aktivnosti povodom Međunarodnog dana borbe protiv trgovine ljudima, Međunarodnog dana ljudskih prava, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i Međunarodnog dana žena, organizacija je okupila preko 700 učenika i članova zajednice, prenoseći važne poruke o ljudskim pravima i borbi protiv rodnog zasnovanog nasilja.
Zahvaljujemo se školama na podršci i svim učesnicima koji su dali svoj doprinos, omogućivši nam da na ovaj način uspješno završimo projekat “Uvažavanjem različitosti kao alat za borbu protiv rodno zasnovanog nasilja”.