PREDGOVOR
Centar za romske inicijative kroz četiri ispovijesti i svjedočenja Romkinja i Egipćanki koje su prvo bile žrtve ugovorenih brakova, izvršenih od strane svojih očeva, a zatim dugogodišnje žrtve nasilja u porodici od strane svojih supružnika, djevera, svekra i svekrve, ukazuje na vidljive probleme i posljedice nasilja nad ženama, s kojima se svaka druga Romkinja i Egipćanka suočava u crnogorskom društvu.
Ispovijesti naših borkinja potvrđuju činjenicu da je nasilje u porodici problem svih nas, te da je potrebna neodložna intervencija radi pravovremenog reagovanja svih nadležnih institucija u skladu sa poštovanjem ženskih, ljudskih i manjinskih prava. Decenije rada na suzbijanju nasilja u porodici unutar romske i egipćanske zajednice su doprinijele da žene sa iskustvom nasilja javno govore o nasilju u porodici kako bi svojim primjerima ohrabile žene da NE podržavaju nasilje.
Publikacija je usmjerena prema svim predstavnicima/ama relevantnih insti- tucija, nevladinim organizacijama i svim drugim akterima sistema u Crnoj Gori i zemljama regiona, koje se direktno ili indirektno bave zaštitom od porodičnog nasilja ili nasilja nad ženama. Ovom publikacijom želimo da pošaljemo poruku svim relevantnim akterima – kada se jedna Romkinja ili Egipćanka usudi da napravi korak naprijed i prijavi nasilje, iza toga se krije velika muka, patnja i na- jraznovrsniji oblici nasilja. Ako tada ne postupimo sa senzibilitetom i jednakim pristupom, zauvijek smo ženu sa iskustvom nasilja izgubili i vratili je u začarani krug nasilja u porodici.
Kao izvršna koordinatorka želim da se zahvalim predstavništvu CARE Inter- national Balkans na podršci regionalnog projekta „Za aktivnu inkluziju i prava Romkinja na zapadnom Balkanu FAIR III”, koji je omogućio da se putem ispo- vijesti Romkinja i Egipćanki, posredstvom svake štampane ljudske riječi žena sa iskustvom nasilja – stvori slika o tome kakvo viđenje treba usvojiti. Posebnu zahvalnost dugujem sagovornicama koje su, nerado se sjećajući svih teških tre- nutaka, uspjele iznijeti svoje tužne životne priče. Želim da se zahvalim nacio- nalnoj koordinatorki Šejli Pepić u koordinisanju sprovođenja dubinskih intervjua, projekt-asistentkinjama Jovani Knežević i Moniki Sekulović, lokalnim koordina- torkama Zeni Dubović, Elmi Šahman, Mirsadi Avdijaj i Valentini Deliji na podršci i pomoći, kao i g. Slavku Miliću koji je dao ogromni doprinos u izradi životnih priča.
S poštovanjem, Fana Delija
Žena sa 10 života PDF (preuzmi)